Microsoft Teams pre školy – návod pre žiakov

Jednoduchý návod pre žiakov a ich rodičov, ako spustiť a používať MS Teams pre vyučovanie na diaľku

Začiatočník
Kategória „Začiatočník“ obsahuje jednoduché návody pre začiatočníkov. Články v nej popisujú inštalovanie, odinštalovanie, používanie programov a ich súčastí, a úpravu užívateľských nastavení, ktoré majú takmer žiadny alebo zanedbateľný vplyv na chod systému.

V predchádzajúcich článkoch sme si popísali, ako zaviesť MS Teams vo vašej škole, a ako spustiť a používať MS Teams, ak ste učiteľ. Dnešný článok je venovaný žiakom alebo ich rodičom – ukážeme si, ako jednoducho spustiť MS Teams, a jeho základné funkcie.

1. Prihlásenie

Vo vašej škole vám administrátor vytvoril účet (prístupové meno a heslo) pre používanie školských programov balíka Office 365. Obsahuje nasledovné programy:

Outlook – na posielanie e-mailov
Onedrive – úložisko (cloud)
Word – spracovanie textu
Excel – tabuľkový procesor
Power point – tvorba prezentácii
OneNote – poznámky
SharePoint – zdieľané úložisko
Teams – chatovanie a volanie
ClassNotebook – poznámkové bloky pre učebné predmety
Sway – interaktívne zostavy a prezentácie
Forms – formuláre, kvízy, prieskumy

Tieto programy môžete používať on-line v internetovom prehliadači (Edge, Firefox, Chrome, Safari), sú teda dostupné on-line s pripojením na internet. Niektoré sa dajú aj stiahnuť a nainštalovať do vášho počítača (napr. Word, Excel, Teams).

Ako sa teda prihlásite? Mal by vám prísť e-mail, ktorý vyzeral asi takto:

Ak neprišiel, pozrite sa do spamu, alebo kontaktujte správcu, ktorý vám konto vytvoril. Vygeneruje vám nové heslo, ktoré by malo byť jednorazové.

V e-maili kliknite na červené okno „Prihlásiť sa do služieb Office 365“, alebo spustite internetový prehliadač (Edge, Chrome, Firefox, Safari) a prejdite na https://www.office.com

Kliknite na odkaz „Prihlásiť sa“ a vložte vaše meno používateľa z e-mailu, napr. m.priezvisko@menoskolyedu.onmicrosoft.com a v ďalšom kroku heslo.

Ak ste klikli na odkaz z e-mailu, tento krok môžete preskočiť a vložte iba vaše heslo.

Objaví sa okno pre aktualizáciu hesla – vložte vaše nové ľubovoľné heslo. Nesmie však obsahovať meno, musí mať najmenej 8 znakov, pričom musí spĺňať minimálne 3 z týchto podmienok: veľké písmená, malé písmená, číslica, symbol.

Po prihlásení do Office 365 sa zobrazí zoznam programov, ktoré môžete začať hneď používať.

2. MS Teams

V zozname programov kliknite na Teams (vyznačené červeným krúžkom).

Objaví sa okno s ponukou na prevzatie aplikácie Teams do vášho počítača.

Vyberte si z nasledovných možností:

 • „Získajte aplikáciu pre Windows“ – počítač stiahne program Teams a nainštaluje ho do počítača. Po spustení cez ikonu na vašej pracovnej ploche sa do aplikácie prihláste školským účtom – menom a heslom, ktoré vám vygenerovala škola (prípadne vaším zmeneným heslom)
 • „Namiesto toho použiť webovú aplikáciu“ – ak chcete používať Teams len online – prihlasujete sa menom a heslom, ktoré vám vygenerovala škola (prípadne vaším zmeneným heslom)

Objaví sa úvodné okno aplikácie Teams. Vľavo sú zobrazené nasledovné tlačidlá menu:

Aktivita – zobrazuje informácie a oznámenia

Konverzácia – tu môžete chatovať (písať si krátke správy) s učiteľkou/učiteľom. Do poľa Komu: zadajte meno učiteľa a dole začnite konverzáciu. Môžete si aj písať so spolužiakmi.

Tímy – tu sa zobrazia tímy, do ktorých sa môžete pripojiť. Učiteľ si môže pridať žiakov do teamov, alebo aj vy sa môžete pridať do teamu podľa predmetu alebo krúžku, ktorý navštevujete (pokiaľ vhodný team vidíte na obrazovke a pokiaľ vám to systém dovolí).

V MS Teams existujú dva typy volaní:

 • skupinový hovor s celým tímom, alebo schôdza – cez kartu Tímy
 • hovor iba s jedným užívateľom – v časti Hovory

Ak máte naplánované skupinové vyučovanie, prejdite do tímu a skontrolujte si naplánované schôdze.

Ak učiteľ zaháji skupinový hovor (schôdzu), na lište plánovanej schôdze sa vám zobrazí možnosť „Pripojiť sa“.

Takisto sa môžete zúčastniť naplánovanej schôdze cez kalendár – vyhľadajte naplánovanú schôdzu, a ak je aktívna, zobrazí sa na nej tlačidlo „Pripojiť sa“.

Ak ste pripojení do skupinového hovoru (schôdze), je vhodné počas hovoru vypnúť mikrofón, ak nerozprávate. Mikrofón si zapnite iba vtedy, keď budete rozprávať. Tiež si môžete zapnúť alebo vypnúť kameru.

Priradené úlohy – tu vám učiteľka môže zadať úlohy alebo kvízy. Úloha môže obsahovať pokyny, hodnotiace body, termín odovzdania, a zoznam študentov, ktorým je pridelená.

Kalendár – tu sa vám zobrazia naplánované stretnutia (hovory). Je to prehľadné, ak ich máte viac alebo sa opakujú. Môžete tu vidieť aj naplánované schôdze a pripojiť sa do nich.

Po kliknutí na „Pripojiť sa“ sa na obrazovke objaví nasledovné okno:

Po kliknutí na „Pripojiť sa teraz“ sa pripojíte na hovor.

Hovory – ak ste sa dohodli s pani učiteľkou na individuálnom hovore, a viete, že je pripojená a očakáva váš hovor (napríklad v určených hodinách), môžete jej zavolať. Uistite sa, že máte k počítaču pripojený mikrofón a reproduktor, alebo slúchadlá s mikrofónom. Takisto aj pani učiteľka vám môže zavolať, ak budete pri počítači. Ak niekto bude chcieť volať a volaný sa nehlási, môžete nechať odkaz v hlasovej schránke.

Ak chcete volať vy, môžete napísať meno učiteľky do poľa Uskutočniť hovor, alebo kliknúť vpravo hore na tlačidlo Pridať rýchle vytáčanie. Potom sa vám zobrazí na obrazovke a môžete jej volať rýchlejšie. Tiež uvidíte, či je k dispozícii a on-line.

Vysvetlenie pre jednotlivé ikony:

 • Zapnúť/vypnúť kameru
 • Zapnúť/vypnúť mikrofón
 • Zdieľať obrazovku – ak chcete niečo ukázať v počítači
 • Ďalšie činnosti (nastavenia)
 • Zobraziť konverzáciu (chat) – napríklad, ak sa chcete niečo spýtať a nechcete rušiť
 • Zobraziť účastníkov
 • Ukončiť hovor

Pre odhlásenie z programu kliknite vpravo hore na ikonu s vašimi iniciálami. Objaví sa menu:

Tu môžete zmeniť svoj stav „K dispozícii“ napríklad na „Nerušiť“. Taktiež si to môžete stiahnuť počítačovú alebo mobilnú aplikáciu, a posledná položka je odhlásiť sa.

Ak sa chcete niečo spýtať, prípadne doplniť nejaké informácie do článku, napíšte mi do komentára. Dúfam, že vám môj návod pomohol. Prosím zdieľajte a dajte like.

Kliknite pre hodnotenie
[Celkom: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.