Počítače s OS Linux

 • Z nášho domáceho servera sa stáva NAS! Vďaka Linux Mint/VirtualBox/TrueNAS.
  Keď chceme bezpečné úložisko pre filmy, fotky, hudbu a pod., dostupné cez sieť alebo wi-fi pre všetky zariadenia, najlepším riešením je NAS. Čaká nás teda významný krok – ako z nášho domáceho servera konečne spraviť funkčnú NAS-ku, so všetkým, čo k tomu patrí. Poslúži nám k tomu operačný systém Linux Mint a virtualizačné prostredie VirtualBox, do ktorého nainštalujeme TrueNAS.
 • Ovládanie domáceho servera na diaľku pomocou SSH alebo X11VNC
  Ovládanie na diaľku je jedna z najdôležitejších funkcií nášho domáceho servera. Vždy je totiž treba niečo skontrolovať alebo nastaviť, či už z pohodlia domáceho gauča, alebo aj z práce, alebo akéhokoľvek miesta mimo náš domov. K tomu nám najlepšie poslúžia dva najpoužívanejšie programy: SSH na prácu cez príkazový riadok, a X11VNC na ovládanie vzdialenej plochy.
 • Prvé kroky po inštalácii Linux Mint
  Po úspešnom nainštalovaní operačného systému Linux Mint je potrebné ho pripraviť na bežnú prevádzku. V tomto článku si ukážeme odporúčané kroky na optimalizáciu vášho systému a základné úpravy nastavení.
 • Ako nainštalovať Linux Mint jednoducho a rýchlo? Skúste tento návod.
  Linux Mint môžete vyskúšať bez inštalácie, môžete ho nainštalovať súbežne s Windows alebo samostatne ako hlavný operačný systém.
 • Ako si postaviť domáci server, a prečo vlastne?
  V tomto článku by som chcel popísať, prečo som sa rozhodol postaviť si domáci server, čo ma viedlo k môjmu riešeniu, a samozrejme nebude chýbať podrobný návod, ako na to. Tento článok je teda rozcestník, alebo súhrnný článok odkazujúci na iné články.