Prvé kroky po inštalácii Linux Mint
Po úspešnom nainštalovaní operačného systému Linux Mint je potrebné ho pripraviť na bežnú prevádzku. V tomto článku si ukážeme odporúčané kroky na optimalizáciu vášho systému a základné úpravy nastavení.
Úvod
Obsah
V predchádzajúcom článku sme si ukázali ako sa inštaluje operačný systém Linux Mint. Teraz nás čaká jeho „uvedenie do chodu“, úprava základných nastavení a optimalizácia systému. Článok je určený skôr pre začiatočníkov, pretože sa snažím o minimalizovanie použitia príkazového riadku, no možno aj pokročilí užívatelia v ňom nájdu niečo užitočné.
1. Odstránenie nepotrebných programov
Keďže náš počítač bude slúžiť prevažne ako Home server, v prvom kroku odstránime predinštalované programy, ktoré nebudeme potrebovať.
Otvorte teda Správcu softwaru (Software Manager), a odstráňte Thunderbird (poštový klient), Hexchat (program na chatovanie), Rythmbox (prehrávanie hudby – otrasný program), Gnote (program na písanie poznámok), Evolution-data-server (server pre správu mailov, kalendára, adresára pre program Evolution).
Alebo pomocou terminálu:
sudo apt-get remove thunderbird hexchat gnote evolution-data-server rythmbox
2. Inštalácia dôležitých programov
Keď už máme otvorený Software Manager, môžete rovno inštalovať nasledovné programy:
- CherryTree – vynikajúci nástroj na poznámky, píšem si do neho všetko ohľadom funkcií domáceho servera
- Gparted – nástroj na správu disku
- Grsync – kopírovanie dát a záloha diskov
- Gsmartcontrol – kontrola pevných diskov a odhaľovanie chýb
- TimeShift – nástroj na zálohu a obnovenie systému
- X11VNC – diaľkové ovládanie servera cez zdieľanú plochu
- OpenVPN – server pre vlastnú VPN (Virtual Private Network) – zabezpečené a šifrované pripojenie
- Samba – server pre zdieľanie súborov v sieti Windows
- Autofs – služba na pripájanie súborových systémov
- Monitorix – nepretržité monitorovanie systémových prostriedkov
- VLC – prehrávanie videa a hudby
Tiež môžete použiť terminál:
sudo apt-get install cherrytree gparted grsync gsmartcontrol timeshift x11vnc openvpn samba autofs monitorix vlc
3. Odstránenie nepotrebných jazykov
Linux Mint sa dá nainštalovať v slovenčine, ja osobne však uprednostňujem anglickú verziu, a to hlavne kvôli ľahšiemu hľadaniu problémov na internete. Nie vždy viem totiž presne preložiť daný problém do angličtiny. Po inštalácii však máme nainštalované množstvo nepotrebných jazykov, ktoré je možné odstrániť (napríklad v prípade angličtiny je nainštalovaných 26 rôznych anglických mutácií). Spustite Predvoľby/Jazyky a úplne dole kliknite na Inštaláciu/Odstránenie jazykov, a nepotrebné jazyky odstráňte.
4. Aktualizácia systému
Teraz, keď je počítač ako-tak pripravený a uprataný, môžete vpravo dole v systémovej lište kliknúť na „Update Manager“, alebo „Správa aktualizácii“. Predtým však, než spustíme aktualizáciu, je vhodné prepnúť na miestne zrkadlo. Čo to znamená? Po celom svete sú rôzni dobrovoľníci alebo organizácie, ktoré prevádzkujú aktualizačné servery pre rôzne Linuxové distribúcie. Aby ste nemuseli sťahovať aktualizácie len z jedného oficiálneho servera (kvôli tomu, že by ho mohlo v rovnakom čase zaťažovať príliš veľa užívateľov, a taktiež kvôli rýchlosti sťahovania), môžete si prepnúť na server, ktorý je k vám najbližšie, alebo má najvyššiu rýchlosť.
V programe Update Manager kliknite na Edit/Software Sources.
Systém vás vyzve na vloženie správcovského hesla. Objaví sa okno so zdrojmi softwaru – oficiálne repozitáre. Kliknite do prvého okna s vlajočkou (Main alebo Hlavné) a počkajte na zmeranie rýchlosti. Potom si vyberte server. Postup zopakujte s Base alebo Základné.
V dolnej časti okna sa objaví správa, že došlo k zmene konfigurácie, a je treba aktualizovať APT cache. Zvoľte OK a počkajte na aktualizovanie.
Potom okno zavrite, a v Správcovi aktualizácii kliknite na „Inštaláciu aktualizácií“. Keďže ide o prvú aktualizáciu po čerstvej inštalácii operačného systému, bude to chvíľu trvať.
Je možné, že systém bude vyžadovať reštart počítača.
5. Nastavenie TimeShift
Po úspešnej aktualizácii, predtým než začneme akokoľvek upravovať systém, je vhodné tento stav zálohovať. Nachádzame sa teraz v bode 0 (nula), východzí stav, kedy je počítač čerstvo nainštalovaný a aktualizovaný, ale ešte sme do neho výrazne nezasiahli, takže ak by sa niečo pokazilo, namiesto zdĺhavého opätovného inštalovania operačného systému stačí obnoviť systém zo zálohy. Je to rýchlejšie a efektívnejšie.
Spustite program TimeShift, ktorý sme si nainštalovali v kroku 2. Pomocou Wizardu je možné nastaviť pravidelné zálohovanie systému. Ja mám nastavené zálohovanie v intervale raz za mesiac, a nechávam si dve posledné zálohy. Ak chcete byť opatrnejší, zvoľte častejšie zálohovanie, napríklad týždenne, a ponechajte si viac záloh. Buďte však opatrní, každý snapshot zaberá dosť veľa miesta na disku (odhadom asi 16 GB).
Teraz však vykonáme jednorazový snapshot, tzn. uložíme si zálohu operačného systému v aktuálnom stave. Kliknite na Settings (Nastavenie) a zvoľte typ RSYNC, miesto kam sa budú zálohy ukladať, intervaly ukladania v prípade pravidelných záloh, prípadné filtre a kliknite na OK. Potom kliknite na „Create“ alebo „Vytvoriť“ a počkajte, až záloha skončí.
V zozname záloh na hlavnom okne TimeShift sa zobrazí váš snapshot. Tag O znamená Ondemand (okrem toho môžete mať W- weekly, alebo M – monthly, a pod.). Tu potom môžete systém v prípade problémov obnoviť.
Keď máme nastavené pravidelné zálohovanie systému, môžeme v Správcovi aktualizácii zapnúť automatické aktualizovanie. Kliknite pravým tlačítkom myší na ikonu Správcu v systémovej lište, a zvoľte „Preferences“ alebo „Predvoľby“. V časti „Options“ (Možnosti) zapnite Auto-refresh s intervalom napríklad 7 dní, a v karte „Automation“ zapnite voľbu „Apply updates automatically“.
6. Správa napájania
V menu vyhľadajte Preferences/Power Management a spustite ho. Keďže nastavujeme počítač ako server, bolo by vhodné, aby sa nikdy neprepol do režimu spánku. Takže zvolíme „Nikdy“. Obrazovku môžeme nastaviť na vypnutie napríklad po 30 minútach (šetrí grafickú kartu).
Spustite aj Preferences/Screensaver. Predvolene je nastavený tak, že potom, ako sa spustí šetrič obrazovky, zamkne sa aj obrazovka. V prípade, že budeme počítač ovládať na diaľku, po zamknutí obrazovky by sme sa naňho už nedostali, takže nezabudnite zamknutie obrazovky vypnúť. Či budete šetrič obrazovky používať, alebo nie, nechám na vás. Podľa mňa je pre server zbytočný, pretože v správe napájania sme aj tak zvolili, že sa obrazovka po 30 minútach vypne.
7. Numlock
Neviem prečo, ale v Linuxe je predvolene Numlock vypnutý. Dosť ma to otravuje, zakaždým ho po reštarte počítača manuálne zapnúť. Našťastie však existuje možnosť, ako ho zapnúť automaticky.
V Správcovi softwaru nainštalujte program numlockx. Alebo spustite terminál a napíšte:
sudo apt-get install numlockx
Potom v Administration/Login window prepnite na kartu Settings a zapnite položku „Activate numlock“. Haleluja.
8. Control centre
Ak máte nainštalovaný Linux Mint s desktop Mate, všetky nastavenia v Administration (Správa) aj Preferences (Predvoľby) sú združené v spoločnom Control centre. Nájdete ho v hlavnej ponuke alebo po spustení v termináli:
mate-control-center
Môžete si upraviť vzhľad ikon, obrázok na ploche, zobrazenie ikon na ploche, pridať ikony programov do panela, zmeniť veľkosť alebo typ systémového písma, zmeniť predvoľby klávesnice alebo myši, a podobne. Možností je nekonečne veľa, Linux Mint je neuveriteľne prispôsobiteľný. Dokonca si môžete stiahnuť tému, ktorá napodobí vzhľad Windows 10.
9. Záver
Teraz máme náš nový Linux Mint pripravený na inštalovanie ďalších programov, ktorými z neho postupne vybudujeme domáci server podľa našich predstáv. V prípade, že sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním. Ak máte ešte nejaké nápady, kľudne mi napíšte.