Prvé kroky – nový Android smartfón

Podrobný návod na aktivovanie nového zariadenia s OS Android

Android OS je najpoužívanejší operačný systém v mobilných telefónoch (smartfónoch). Používa sa v produktoch od firiem Huawei, Samsung, Google, Lenovo, Motorola, atď., okrem iPhonov od Apple Inc. Ak ste si kúpili nový smartfón alebo ste ho dostali do daru, a nie je to práve spomínaný iPhone, s najväčšou pravdepodobnosťou má práve Android. Ak si nie ste istí, pozrite sa do návodu alebo sa opýtajte v predajni.

Keď už teda máte telefón doma a chcete ho spustiť, ponúkam vám detailný a jednoduchý návod na prvé spustenie a nastavenie.

V závislosti od toho, aký ste mali predchádzajúci telefón, máte nasledujúce možnosti:

  • Predchádzajúci telefón nebol smartfón, ale starší tlačidlový model s kontaktmi na SIM karte (tento postup môžete použiť aj ak ste predtým nemali žiadny telefón, ide teda o váš prvý smartfón)
  • Predchádzajúci telefón bol smartfón s OS Android
  • Predchádzajúci telefón bol iPhone

Postupne sa im v článku budeme venovať. Poďme teda postupne na to.

1. Nabite váš pôvodný telefón aj nový smartfón

Pripravte si starý telefón a vyberte váš nový telefón z obalu, ale nezapínajte ho. Pripojte obe zariadenia na nabíjačky a nabite ich aspoň na 80%.

2. Vložte SIM kartu

Po nabití vyberte z vášho starého telefónu SIM kartu a vložte ju do nového. Návod ako otvoriť štrbinu a nástroj (ihla) je súčasťou balenia. S najväčšou pravdepodobnosťou však vaša SIM karta nebude pasovať do nového smartfónu, pretože SIM karty sa postupne zmenšujú. Pôvodné rozmery SIM karty sú také, ako keď ju vylomíte z plastového rámu v obálke od operátora. Potom existuje mikro SIM a najnovší model nano SIM.

Musíte ísť do predajne vášho operátora, kde ste si zakúpili SIM kartu, a požiadať obsluhu o úpravu SIM karty. Majú na to špeciálne gilotínky, ktorými zo SIM karty trochu odseknú a tým zmenšia jej rozmery. Ak by ste mali SIM kartu už upravenú a bola by príliš malá, existujú špeciálne adaptéry, ktoré si môžete kúpiť v obchodoch s elektronikou.

SIM card, micro SIM, nano SIM

3. Zapnite telefón a zadajte PIN

Zadajte PIN vašej SIM karty

Zadajte PIN vašej SIM karty

4. Vyberte jazyk a región

5. Licenčná zmluva

Pozorne si ju prečítajte a potvrďte, že súhlasíte s podmienkami. Sú v nej veľmi dôležité veci, tak venujte pár minút jej obsahu.

6. Importovanie údajov

Vyberte si, či a akým spôsobom chcete importovať vaše predchádzajúce údaje, alebo či chcete nastaviť telefón ako nové zariadenie (bez importu).

Presunúť dáta z iného zariadenia – zvoľte túto možnosť, ak váš predchádzajúci telefón bol iný ako s Androidom (napr. iPhone). Na vašom starom telefóne si musíte nainštalvoať Google Disk, pomocou neho budete môcť preniesť kontakty, kalendár a fotky. Predchádzajúce už zakúpené aplikácie si musíte znova kúpiť v Google Play. Google zverejnil podrobný návod, ale je zatiaľ len v angličtine. Čoskoro ho doplním.

Obnoviť zo zálohy v Huawei Cloud – zvoľte túto možnosť, ak váš predchádzajúci smartfón bol tiež Huawei. Postupujte podľa pokynov na obrazovke. Táto možnosť môže na vašom telefóne chýbať, prípadne môžete mať miesto nej obnovu zo Samsung Cloud. Je to výhodné, ak používate telefóny od toho istého výrobcu (Huawei, Samsung), a kúpili ste si iba novší model.

Obnoviť zo zálohy v Google cloud – zvoľte túto možnosť, ak váš predchádzajúci smartfón bol s OS Android.

Nastaviť ako nové zariadenie – bez obnovy dát z cloudu

7. Pripojte na Wi-Fi

Vyberte zo zoznamu vašu (alebo vhodnú) Wi-Fi sieť a kliknite na ňu.

Zadajte heslo a kliknite na „Pripojiť“

Smartfón sa pripojí na internet a začne kontrolovať a sťahovať aktualizácie. Môže to trvať niekoľko minúť.

8. Prihlásenie do Google účtu

Ak chcete svoj smartfón používať len na telefonovanie a posielanie SMS, a neplánujete sa pripájať k internetu a používať iné aplikácie, do Google účtu sa nemusíte prihlasovať. Na to ale nepotrebujete smartfón, stačí vám jednoduchý tlačidlový telefón. Ak sa však občas pripojíte k Wi-Fi, chcete surfovať po internete alebo komunikovať cez sociálne site, odporúčam prihlásenie do Google účtu, aby si smartfón mohol skontrolovať a stiahnuť bezpečnostné aktualizácie. Vždy, keď sa pripájate na internet, mali by ste používať aj antivírus. Aké ďalšie aplikácie by ste si mali nainštalovať sa môžete pozrieť tu:

Android smartfón – po prvom spustení

Ak máte strach, že vás Google bude sledovať, správnym nastavením súkromia viete obmedziť dáta, ktoré o vás môže získať. Úplné obmedzenie vášho sledovania je však takmer nemožné.

Ak ešte nemáte Google účet, je na čase si ho vytvoriť. Získate e-mailovú adresu, konto v YouTube a prístup do Google Play obchodu, odkiaľ si budete môcť sťahovať aplikácie. Je to jednoduché, postupujte podľa pokynov na obrazovke. Hlavne si dobre zapamätajte vaše prihlasovacie údaje (e-mail a heslo). Pre zábudlivých odporúčam napísať si údaje na malý papierik a vložiť do obálky zo SIM karty.

Ak už máte Google účet, zadajte vašu e-mailovú adresu a heslo.

Opäť si podrobne preštudujte zmluvné podmienky a kliknite na „Súhlasím“.

9. Obnova údajov z Google cloudu

V prípade, že ste zvolili obnovu zariadenia z Google cloudu, objaví sa takáto obrazovka:

Vyberte vaše predchádzajúce zariadenie zo zoznamu. Ak ste používali zámok obrazovky, budete musieť zadať aj ten.

Skontrolujte, či sú potvrdené všetky položky (prípadne vypnite tie, ktoré sa vám nehodia).

Telefón si znovu vypýta pripojenie k Wi-Fi. Postupujte ako v bode 7.

10. Služby Google

Prečítajte si, aké služby vám Google ponúka, a tie ktoré sa vám nehodia, vypnite. Odporúčam však ponechať všetky zapnuté.

Zálohovať na Disk Google – túto službu určite nevypínajte. Záloha na Google Disk je veľmi užitočný nástroj, pomocou ktorého ľahko obnovíte všetky vaše údaje (kontakty, správy, kalendár, fotky, nastavenia aplikácii a podobne) v prípade zmeny alebo straty smartfónu.

Používať polohu – ak chcete používať GPS, napríklad na navigáciu v aute, alebo na turistiku či na šport, musíte túto položku nechať zapnutú. Inak nebudú mať aplikácie možnosť využívať senzor GPS.

Povoliť vyhľadávanie – umožňuje vyhľadávať Wi-Fi a zariadenia nablízku

Odosielať údaje o využití a diagnostike – ak ponecháte zapnuté, pomôžete vývojárom zlepšiť prostredie zariadení Android tým, že sa budú z vášho zariadenia automaticky odosielať údaje o tom, ako a kedy používate aplikácie, a v prípade nefunkčnosti aj správy o diagnostike. Ak si chcete ochrániť súkromie, môžete vypnúť.

Inštalácia aktualizácii a aplikácii – ak necháte zapnuté, povolíte tým zariadeniu automatické sťahovanie a inštalovanie aktualizácii. Odporúčam ponechať zapnuté.

11. Google, Huawei alebo Samsung cloud?

V závislosti od výrobcu vášho zariadenia sa vám pravdepodobne objaví na obrazovke ešte ďalší krok, a to je vytvorenie alebo prihlásenie sa do Huawei alebo Samsung cloudu. Záleží na vás, či sa prihlásite alebo nie. Všetky základné veci ako kontakty, zoznam aplikácii, fotografie, SMS, a podobne už totiž zálohuje Google Cloud. Ak sa prihlásite to ďalšieho cloudu, budete to mať zálohované dva krát, čo nie je síce na škodu, ale musíte si potom urobiť poriadok v telefónnom zozname, pretože sa vám budú kontakty zobrazovať dva krát.

12. Stiahnutie aplikácii a aktualizácii

Ak ste všetko úspešne zvládli, na záver sa vám konečne objaví základná obrazovka (plocha) s aplikáciami.

Telefón už môžete začať používať, ale bude spomalený alebo bude sekať. Nechajte ho radšej, nech si stiahne všetky aktualizácie a aplikácie, a vráťte sa k nemu asi za 10-15 minút (alebo dlhšie, ak ste mali viac aplikácii). Počas používania sa objaví ešte množstvo okien s aktualizáciami (napríklad EMUI), ktoré musíte odsúhlasiť a potvrdiť.

V ďalšom článku si povieme, aké by mali byť vaše prvé kroky s novým smartfónom, a aké základné aplikácie si nainštalovať.

Ak sa vám článok páčil, pridajte hodnotenie alebo zdieľajte. Prípadné komentáre sú vítané.

Kliknite pre hodnotenie
[Celkom: 3 Priemer: 4.3]

One thought on “Prvé kroky – nový Android smartfón

  • 21. augusta 2023 at 16:04
    Permalink

    Tento postup je overený a veľmi mi pomohol. Prenášal som všetko komplet z telefónu Redmi note 12 4G na telefon Xiomi 13 lite 5G. Doporučujem tento postup a ďakujem autorovi za jeho prácu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.