Z nášho domáceho servera sa stáva NAS! Vďaka Linux Mint/VirtualBox/TrueNAS.

Keď chceme bezpečné úložisko pre filmy, fotky, hudbu a pod., dostupné cez sieť alebo wi-fi pre všetky zariadenia, najlepším riešením je NAS. Čaká nás teda významný krok – ako z nášho domáceho servera konečne spraviť funkčnú NAS-ku, so všetkým, čo k tomu patrí. Poslúži nám k tomu operačný systém Linux Mint a virtualizačné prostredie VirtualBox, do ktorého nainštalujeme TrueNAS.

Expert
Kategória „Expert“ obsahuje zložité návody pre expertov a skúsených užívateľov. Články v nej popisujú inštalovanie, odinštalovanie, používanie operačných systémov alebo ich súčastí, a úpravu užívateľských a systémových nastavení s vplyvom na chod a stabilitu systému.

Úvod

Ako som už spomínal v nedávnom článku Ako si postaviť domáci server a prečo vlastne, NAS alebo Network Attached Storage je najlepší spôsob, ako bezpečne uložiť svoje domáce poklady vo forme videí, fotiek, hudby atď. Našim zámerom však nebolo kúpiť si hotovú NAS-ku, ale si ju postaviť na našom domácom serveri. Keďže prostredie, na ktorom TrueNAS beží, je vlastne plne funkčný UNIXový operačný systém založený na FreeBSD, museli by sme náš Linux Mint nahradiť operačným systémom TrueNAS, čo ale nechceme. Ako teda spustiť naraz dva operačné systémy na jednom počítači? Predsa pomocou VirtualBoxu! V tomto článku si teda popíšeme, ako to všetko nainštalovať a spojazdniť.

1. Inštalácia VirtualBoxu

VirtualBox je aplikácia pre hypervisora (operačný systém Linux Mint), ktorý umožňuje vytvárať a spúšťať rôzne operačné systémy na jednom hostiteľskom počítači. Vytvára a spravuje ho firma Oracle. Je možné ho nainštalovať cez Správcu aplikácii, nebudete mať ale najaktuálnejšiu verziu. Preto odporúčam stiahnuť si inštalačný balíček priamo a inštalovať najaktuálnejšiu verziu. V čase písania tohto článku to bola verzia 6.1.22.

Postup:

1.1 Pridanie repozitárov

Otvorte terminál a zadajte:

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -

Tým sme pridali verejný kľúč firmy Oracle (tvorcu VirtualBoxu) do nášho zoznamu kľúčov v OS Linux Mint. Pridajte zdroj softwaru (repozitár) pre sťahovanie najaktuálnejšej verzie (focal je pre verziu Linux Mint 20.1):

echo "deb [arch=amd64] http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian focal contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list

1.2 Inštalácia VirtualBoxu

Najprv aktualizujeme zoznam balíčkov:

sudo apt update

Potom nainštalujeme samotný VirtualBox:

sudo apt install -y virtualbox-6.1

1.3 Inštalácia Extension Pack

Extension Pack pre VirtualBox slúži na podporu USB2.0 a 3.0, diskov NVMe a PXE pre Intel karty, a množstvo ďalších funkcií. Extesion Pack musí byť rovnakej verzie ako práve nainštalovaný VirtualBox, a môže sa inštalovať až keď je VirtualBox plne nainštalovaný.

Prejdite na stránku: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads a nájdite VirtualBox 6.1.22 Oracle VM VirtualBox Extension Pack, kliknite na „All supported patforms“ (alebo kliknite sem). Inštalácia prebehne automaticky.

2. Inštalácia TrueNAS12.0 CORE

Keď už máme VirtualBox pripravený, môžeme inštalovať TrueNAS. Tvorcovia TrueNAS však na svojich stránkach upozorňujú, že pre produkčné a komerčné použitie nie je inštalácia do VirtualBoxu doporučená. Pre domáce použitie som však nezaznamenal žiadne problémy.

Pre spoľahlivé fungovanie TrueNAS budeme musieť z hosťovského počítača vyčleniť nasledovný hardware:

 • Virtuálny disk kam umiestnime ISO obraz
 • Virtuálny disk kam nainštalujeme operačný systém TrueNAS
 • Pevný disk (alebo disky) na ktorých budú uložené naše dáta (filmy, fotky, hudba…)
 • 8 GB RAM (minimálne 4 GB)
 • 1 alebo 2 jadrá CPU

VirtualBox si môžeme nainštalovať aj na počítač s OS Windows, MacOS alebo iným Linuxom. Tento návod je teda univerzálny pre všetky operačné systémy.

2.1 Stiahnutie ISO obrazu disku

Na inštaláciu budeme potrebovať ISO obraz inštalačného disku TrueNAS (v čase písania tohto článku bola k dispozícii verzia 12.0-U4), a môžeme ho stiahnuť na tomto odkaze:

https://www.truenas.com/download-truenas-core/

2.2 Vytvorenie virtuálneho počítača

VirtualBox aj ISO image máme pripravený, môžeme teda vytvoriť virtuálny počítač. Otvorte VirtualBox, a stlačte New. Vložte meno vášho virtuálneho počítača, adresár nechajte bez zmeny, Type vyberte „Other“ a Version vyberte Other/Unknown (64 bit).

Vytvorenie virtuálneho počítača
Vytvorenie virtuálneho počítača

Kliknite na Next, tu zvolíme množstvo RAM ktoré vyčleníme pre tento virtuálny počítač. Minimálne 4, optimálne 8 GB.

Zvolíme množstvo RAM
Zvolíme množstvo RAM

Vytvoríme virtuálny disk, kam sa bude inštalovať operačný systém TrueNAS. Zvolíme Create a virtual hard disk now, VDI (VirtualBox Disk Image), Dynamically allocated, a konečne v poslednom kroku určíme veľkosť. Malo by nám stačiť 10 GB, ja som ale pre istotu zvolil 20 GB. Veľkosť disku bude alokovaná dynamicky podľa potreby, takže vlastne volíme len horný limit.

Zvolíme veľkosť virtuálneho disku
Zvolíme veľkosť virtuálneho disku

Po kliknutí na tlačidlo Create sa objaví nasledujúce okno:

Virtualbox Manager
Virtualbox Manager

Klikneme na Settings a upravíme:

 • V karte System/Processor upravíme počet procesorov dedikovaných pre VM (Virtual Machine) – odporúčam 2
 • V karte Storage pridáme nový hardisk – náš inštalačný ISO obraz. Klikneme na „Empty“ a pridáme nový Virtual optical disk
Pridanie virtuálneho disku
Pridanie virtuálneho disku
 • Vyberieme ISO obraz inštalačného disku TrueNAS, ktorý sme si predtým stiahli
Pridanie TrueNAS ISO
Pridanie TrueNAS ISO

Teraz máme teda pripravené dva disky – jeden virtuálny disk, kam sa nainštaluje operačný systém TrueNAS (cieľ), a druhý virtuálny optický disk s ISO obrazom, z ktorého sa bude operačný systém TrueNAS inštalovať (zdroj):

Pripravené disky
Pripravené disky

Pre upozornenie ešte dodám, že pre úplné fungovanie TrueNAS budeme ešte potrebovať ďalší disk alebo disky, kde budeme mať uložené naše dáta. Toto by mal byť ale skutočný fyzický disk (disky), nie virtuálny! Ja na svojom serveri použijem Icy Box s dvoma SSD diskami v RAID1.

 • Na karte Network skontrolujeme, či je Adapter 1 zapnutý a pripojený na sieť (Enable Network Adapter), a premostíme ho na fyzickú sieťovú kartu hosťovského počítača – zvolíme Bridged Adapter, a Name zvolíme názov vašej siete (napr. eno1, wlan1, eth0 a pod.):
Premostenie sieťového adaptéra
Premostenie sieťového adaptéra

Teraz klikneme na svoj virtuálny počítač truenas v ľavom menu VirtualBoxu a v hornom menu klikneme na tlačidlo Štart.

2.3 Inštalácia TrueNAS

Pre začatie inštalácie stlačte Enter.

Štart truenas
Štart truenas

Z doleuvedenej voľby vyberte bod 1 – Inštalácia/Upgrade

Inštalácia
Inštalácia TrueNAS

Ak ste zvolili menšie množstvo RAM ako 8 GB, objaví sa varovná hláška, potvrďte ju.

Nedostatok RAM
Nedostatok RAM

Vyberte disk, na ktorý sa nainštaluje operačný systém TrueNAS (mal by byť iba jeden, disk zvolíme stlačením medzerníka).

Potvrdíme varovnú hlášku

Varovanie o zmazaní dát na disku
Varovanie o zmazaní dát na disku

Vložíme administrátorské heslo

Heslo pre užívateľa root
Heslo pre užívateľa root

Bootovanie BIOS alebo UEFI – vyberieme BIOS

BIOS boot
BIOS boot

Počkáme na ukončenie priebehu inštalácie, bude to pár minút. Po ukončení sa objaví varovanie, že musíme odstrániť inštalačné médium. Aby sme ho mohli odstrániť, musíme vypnúť virtuálny počítač.

Inštalácia ukončená
Inštalácia ukončená

Po skončení inštalácie zvolíme vypnutie systému.

Vypnutie systému
Vypnutie systému

Okno s VM (Virtual Machine) sa nám zavrie, prejdeme do prostredia Virtualboxu, zvolíme svoj truenas VM, Storage, a klikneme pravým tlačidlom myši na inštalačný ISO disk, a zvolíme Remove.

Odstránenie inštalačného ISO disku
Odstránenie inštalačného ISO disku

3. Prvé spustenie TrueNAS

Znovu klikneme na tlačidlo Start v menu Virtualboxu, a zobrazení ponuky stlačíme Enter.

Prvé spustenie TrueNAS
Prvé spustenie TrueNAS

Systém sa pripraví na prvé spustenie, bude to znovu trochu trvať. Po skončení sa objaví oznamovacie okno konzoly s IP adresou, na ktorej je možné spustiť administrátorské prostredie TrueNAS.

Ovládacia konzola
Ovládacia konzola

Spustíme obľúbený prehliadač a vložíme IP adresu z konzoly. Užívateľské meno je root a heslo je to isté, čo sme vložili pri inštalácii.

Admin prostredie TrueNAS
Login okno do admin prostredia TrueNAS Core

Po prihlásení môžete vyvtoriť nových užívateľov, nastaviť pravidelné kontroly diskov, a zdieľať dáta cez sieť.

4. Záver

Dnešný článok bol trochu dlhší, pretože zahŕňal inštaláciu Virtualboxu aj TrueNAS. Obidva komponenty sú kľúčové pre fungovanie nášho domáceho servera. Článok však popisuje len inštaláciu, o tom ako nastaviť samotné prostredie TrueNAS si povieme nabudúce.

Podporte článok zdieľaním, ak sa vám páčil. Komentáre sú vítané.

Kliknite pre hodnotenie
[Celkom: 1 Priemer: 4]

5 thoughts on “Z nášho domáceho servera sa stáva NAS! Vďaka Linux Mint/VirtualBox/TrueNAS.

 • 3. decembra 2021 at 17:23
  Permalink

  Ahoj, Ďakujem za super návod, bude mať pokračovanie?

  Reply
  • 6. decembra 2021 at 21:58
   Permalink

   Vďaka za pochvalu! Áno, pokračovanie je na pláne, len času je málo :/

   Reply
 • 26. mája 2022 at 12:45
  Permalink

  TrueNAS som chvilu pouzival ale nebol som moc spokojny.Momentalne pouzivam OPENMEDIAVAULT ktory v sebe implementuje funciu NAS stacilen spustit SMB/samba/ sluzbu a vytvorit uzivatelske konto a zdielany adresar k nemu,pre pozivatelov nakusnuteho jablcka je moznost tiez len si nespomeniem nazov sluzby teraz.Inac skvely navod.

  Reply
  • 26. mája 2022 at 23:38
   Permalink

   Mne blbne upload fotiek z Android mobilu do Nextcloudu. Niektoré fotky sa nahrajú, iné nie. Doteraz som neprišiel na príčinu. Skúsim aj ja ten OMV prípadne OwnCloud. Vďaka za pochvalu 😉

   Reply
 • 27. mája 2022 at 8:14
  Permalink

  ten owncloud je dockerovy kontajner, najprv treba nainstalovat OMV do neho nahrat plugin omv extras /vsetko cez uzivatelske rozhranie -ip adresa zariadenia v lan sieti/ na nom potom spustis portainer /tiez cez uzivatelske rozhranie OMV/ do portaineru sa prihlasis cez ip na porte 9000 avytvoris si konto vsetko ostatne stiahnes s github bud priamo cez portainer alebo cez konzolu prikazom.Na konci treba cez prehladac pridat vlastnu domenu do trusted domain a mas ulozisko pristupne z celeho internetu.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.