Z nášho domáceho servera sa stáva NAS! Vďaka Linux Mint/VirtualBox/TrueNAS.
Keď chceme bezpečné úložisko pre filmy, fotky, hudbu a pod., dostupné cez sieť alebo wi-fi pre všetky zariadenia, najlepším riešením je NAS. Čaká nás teda významný krok – ako z nášho domáceho servera konečne spraviť funkčnú NAS-ku, so všetkým, čo k tomu patrí. Poslúži nám k tomu operačný systém Linux Mint a virtualizačné prostredie VirtualBox, do ktorého nainštalujeme TrueNAS.
Úvod
Obsah
Ako som už spomínal v nedávnom článku Ako si postaviť domáci server a prečo vlastne, NAS alebo Network Attached Storage je najlepší spôsob, ako bezpečne uložiť svoje domáce poklady vo forme videí, fotiek, hudby atď. Našim zámerom však nebolo kúpiť si hotovú NAS-ku, ale si ju postaviť na našom domácom serveri. Keďže prostredie, na ktorom TrueNAS beží, je vlastne plne funkčný UNIXový operačný systém založený na FreeBSD, museli by sme náš Linux Mint nahradiť operačným systémom TrueNAS, čo ale nechceme. Ako teda spustiť naraz dva operačné systémy na jednom počítači? Predsa pomocou VirtualBoxu! V tomto článku si teda popíšeme, ako to všetko nainštalovať a spojazdniť.
1. Inštalácia VirtualBoxu
VirtualBox je aplikácia pre hypervisora (operačný systém Linux Mint), ktorý umožňuje vytvárať a spúšťať rôzne operačné systémy na jednom hostiteľskom počítači. Vytvára a spravuje ho firma Oracle. Je možné ho nainštalovať cez Správcu aplikácii, nebudete mať ale najaktuálnejšiu verziu. Preto odporúčam stiahnuť si inštalačný balíček priamo a inštalovať najaktuálnejšiu verziu. V čase písania tohto článku to bola verzia 6.1.22.
Postup:
1.1 Pridanie repozitárov
Otvorte terminál a zadajte:
wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -
Tým sme pridali verejný kľúč firmy Oracle (tvorcu VirtualBoxu) do nášho zoznamu kľúčov v OS Linux Mint. Pridajte zdroj softwaru (repozitár) pre sťahovanie najaktuálnejšej verzie (focal je pre verziu Linux Mint 20.1):
echo "deb [arch=amd64] http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian focal contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list
1.2 Inštalácia VirtualBoxu
Najprv aktualizujeme zoznam balíčkov:
sudo apt update
Potom nainštalujeme samotný VirtualBox:
sudo apt install -y virtualbox-6.1
1.3 Inštalácia Extension Pack
Extension Pack pre VirtualBox slúži na podporu USB2.0 a 3.0, diskov NVMe a PXE pre Intel karty, a množstvo ďalších funkcií. Extesion Pack musí byť rovnakej verzie ako práve nainštalovaný VirtualBox, a môže sa inštalovať až keď je VirtualBox plne nainštalovaný.
Prejdite na stránku: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads a nájdite VirtualBox 6.1.22 Oracle VM VirtualBox Extension Pack, kliknite na „All supported patforms“ (alebo kliknite sem). Inštalácia prebehne automaticky.
2. Inštalácia TrueNAS12.0 CORE
Keď už máme VirtualBox pripravený, môžeme inštalovať TrueNAS. Tvorcovia TrueNAS však na svojich stránkach upozorňujú, že pre produkčné a komerčné použitie nie je inštalácia do VirtualBoxu doporučená. Pre domáce použitie som však nezaznamenal žiadne problémy.
Pre spoľahlivé fungovanie TrueNAS budeme musieť z hosťovského počítača vyčleniť nasledovný hardware:
- Virtuálny disk kam umiestnime ISO obraz
- Virtuálny disk kam nainštalujeme operačný systém TrueNAS
- Pevný disk (alebo disky) na ktorých budú uložené naše dáta (filmy, fotky, hudba…)
- 8 GB RAM (minimálne 4 GB)
- 1 alebo 2 jadrá CPU
VirtualBox si môžeme nainštalovať aj na počítač s OS Windows, MacOS alebo iným Linuxom. Tento návod je teda univerzálny pre všetky operačné systémy.
2.1 Stiahnutie ISO obrazu disku
Na inštaláciu budeme potrebovať ISO obraz inštalačného disku TrueNAS (v čase písania tohto článku bola k dispozícii verzia 12.0-U4), a môžeme ho stiahnuť na tomto odkaze:
https://www.truenas.com/download-truenas-core/
2.2 Vytvorenie virtuálneho počítača
VirtualBox aj ISO image máme pripravený, môžeme teda vytvoriť virtuálny počítač. Otvorte VirtualBox, a stlačte New. Vložte meno vášho virtuálneho počítača, adresár nechajte bez zmeny, Type vyberte „Other“ a Version vyberte Other/Unknown (64 bit).
Kliknite na Next, tu zvolíme množstvo RAM ktoré vyčleníme pre tento virtuálny počítač. Minimálne 4, optimálne 8 GB.
Vytvoríme virtuálny disk, kam sa bude inštalovať operačný systém TrueNAS. Zvolíme Create a virtual hard disk now, VDI (VirtualBox Disk Image), Dynamically allocated, a konečne v poslednom kroku určíme veľkosť. Malo by nám stačiť 10 GB, ja som ale pre istotu zvolil 20 GB. Veľkosť disku bude alokovaná dynamicky podľa potreby, takže vlastne volíme len horný limit.
Po kliknutí na tlačidlo Create sa objaví nasledujúce okno:
Klikneme na Settings a upravíme:
- V karte System/Processor upravíme počet procesorov dedikovaných pre VM (Virtual Machine) – odporúčam 2
- V karte Storage pridáme nový hardisk – náš inštalačný ISO obraz. Klikneme na „Empty“ a pridáme nový Virtual optical disk
- Vyberieme ISO obraz inštalačného disku TrueNAS, ktorý sme si predtým stiahli
Teraz máme teda pripravené dva disky – jeden virtuálny disk, kam sa nainštaluje operačný systém TrueNAS (cieľ), a druhý virtuálny optický disk s ISO obrazom, z ktorého sa bude operačný systém TrueNAS inštalovať (zdroj):
Pre upozornenie ešte dodám, že pre úplné fungovanie TrueNAS budeme ešte potrebovať ďalší disk alebo disky, kde budeme mať uložené naše dáta. Toto by mal byť ale skutočný fyzický disk (disky), nie virtuálny! Ja na svojom serveri použijem Icy Box s dvoma SSD diskami v RAID1.
- Na karte Network skontrolujeme, či je Adapter 1 zapnutý a pripojený na sieť (Enable Network Adapter), a premostíme ho na fyzickú sieťovú kartu hosťovského počítača – zvolíme Bridged Adapter, a Name zvolíme názov vašej siete (napr. eno1, wlan1, eth0 a pod.):
Teraz klikneme na svoj virtuálny počítač truenas v ľavom menu VirtualBoxu a v hornom menu klikneme na tlačidlo Štart.
2.3 Inštalácia TrueNAS
Pre začatie inštalácie stlačte Enter.
Z doleuvedenej voľby vyberte bod 1 – Inštalácia/Upgrade
Ak ste zvolili menšie množstvo RAM ako 8 GB, objaví sa varovná hláška, potvrďte ju.
Vyberte disk, na ktorý sa nainštaluje operačný systém TrueNAS (mal by byť iba jeden, disk zvolíme stlačením medzerníka).
Potvrdíme varovnú hlášku
Vložíme administrátorské heslo
Bootovanie BIOS alebo UEFI – vyberieme BIOS
Počkáme na ukončenie priebehu inštalácie, bude to pár minút. Po ukončení sa objaví varovanie, že musíme odstrániť inštalačné médium. Aby sme ho mohli odstrániť, musíme vypnúť virtuálny počítač.
Po skončení inštalácie zvolíme vypnutie systému.
Okno s VM (Virtual Machine) sa nám zavrie, prejdeme do prostredia Virtualboxu, zvolíme svoj truenas VM, Storage, a klikneme pravým tlačidlom myši na inštalačný ISO disk, a zvolíme Remove.
3. Prvé spustenie TrueNAS
Znovu klikneme na tlačidlo Start v menu Virtualboxu, a zobrazení ponuky stlačíme Enter.
Systém sa pripraví na prvé spustenie, bude to znovu trochu trvať. Po skončení sa objaví oznamovacie okno konzoly s IP adresou, na ktorej je možné spustiť administrátorské prostredie TrueNAS.
Spustíme obľúbený prehliadač a vložíme IP adresu z konzoly. Užívateľské meno je root a heslo je to isté, čo sme vložili pri inštalácii.
Po prihlásení môžete vyvtoriť nových užívateľov, nastaviť pravidelné kontroly diskov, a zdieľať dáta cez sieť.
4. Záver
Dnešný článok bol trochu dlhší, pretože zahŕňal inštaláciu Virtualboxu aj TrueNAS. Obidva komponenty sú kľúčové pre fungovanie nášho domáceho servera. Článok však popisuje len inštaláciu, o tom ako nastaviť samotné prostredie TrueNAS si povieme nabudúce.
Podporte článok zdieľaním, ak sa vám páčil. Komentáre sú vítané.
Ahoj, Ďakujem za super návod, bude mať pokračovanie?
Vďaka za pochvalu! Áno, pokračovanie je na pláne, len času je málo :/
TrueNAS som chvilu pouzival ale nebol som moc spokojny.Momentalne pouzivam OPENMEDIAVAULT ktory v sebe implementuje funciu NAS stacilen spustit SMB/samba/ sluzbu a vytvorit uzivatelske konto a zdielany adresar k nemu,pre pozivatelov nakusnuteho jablcka je moznost tiez len si nespomeniem nazov sluzby teraz.Inac skvely navod.
Mne blbne upload fotiek z Android mobilu do Nextcloudu. Niektoré fotky sa nahrajú, iné nie. Doteraz som neprišiel na príčinu. Skúsim aj ja ten OMV prípadne OwnCloud. Vďaka za pochvalu 😉
ten owncloud je dockerovy kontajner, najprv treba nainstalovat OMV do neho nahrat plugin omv extras /vsetko cez uzivatelske rozhranie -ip adresa zariadenia v lan sieti/ na nom potom spustis portainer /tiez cez uzivatelske rozhranie OMV/ do portaineru sa prihlasis cez ip na porte 9000 avytvoris si konto vsetko ostatne stiahnes s github bud priamo cez portainer alebo cez konzolu prikazom.Na konci treba cez prehladac pridat vlastnu domenu do trusted domain a mas ulozisko pristupne z celeho internetu.